Witamy na stronie internetowej
parafii Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku

Polańczyk to piękna miejscowość sanatoryjno-uzdrowiskowa położona w samym środku Bieszczad nad malowniczymi wodami Zalewu Solińskiego.
Latem przyjeżdża tu bardzo wielu turystów miłośników górskich wędrówek, wycieczek rowerowych ale przede wszystkim wodniaków żeglarzy i amatorów sportów wodnych z okolicznych miejscowości Leska, Sanoka, Ustrzyk Dolnych, Przemyśla, Rzeszowa i wielu miejscowości naszego regionu na sobotnio-niedzielny wypoczynek.

W naszej miejscowości znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych i sanatoryjno uzdrowiskowych takich jak: "Solinka", "Plon", "Dedal", "Ela", "Atrium", "Jawor", "Unitra" oraz wiele pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych o wysokim standardzie oferujące wiele atrakcji związanych z wypoczynkiem nad wodą i w górach.


Zabytkowy kościół Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości (dawniej cerkiew - obecnie kościół parafialny w Polańczyku) wzniesiony został w 1907 r., plebania pochodzi z tego samego okresu natomiast kaplicę wzniesiono w roku 1909.
W kościele znajduje się cudowna ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem zw. Matką Boską Łopieńską pochodząca z 1 poł. XVII w. przeniesiona tu z cerkwi w Łopience w 1949 r.
W dniu 11.września 1999 roku odbyła się uroczystość Koronacji Obrazu. Korony Poświęcił Papież Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Polski.


Dzieje Parafii Rzymskokatolickiej w Polańczyku:
Wierni obrządku rzymskokatolickiego nalezeli poczatkowo do parafii Wołkowyja. W 1908r.staraniem miejscowego dworu Cieślińskich wybudowano w Polańczyku mała kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w której księża z Wołkowyi odprawiali mszę świętą raz w miesiącu. Kaplica ta istnieje do dziś na terenie parafialnego cmentarza.
W 1948r. Ks. Bp Ordynariusz Przemyski Franciszek Barda na prośbę miejscowej ludności utorzył w Polańczyku Parafię Rzymskokatolicką, a jej pierwszym proboszczem mianował ks. Franciszka Stopę.

Ponieważ istniejąca kaplica dworska okazała się za małą i niepraktyczną dla sprawowania kultu, Ks. Biskup za zgodą władz państwowych wydał polecenie przejęcia nieużywanej i opustoszałej cerkwi greckokatolickiej zbudowanej w 1907r. (na miejscu dawnej drewnianej) i dostosowania jej do odprawiania nabożeństw i używania jako kościoła parafialnego pod wezwaniem NMP Królowej Polski

W 1970r. prof. W. Kunz z Krakowa wykonał w kościele polichromię i stacje Drogi Krzyżowej. Również w tym samym roku odnowiono barokowy ołtarz pochodzący z XVIII wieku.
Obecnie Parafia gromadzi wspólnotę mieszkańców Polańczyka jak również rzesze wiernych spośród kuracjuszy ośrodków sanatoryjnych i wczasowiczów wypoczywających na łonie pięknej bieszczadzkiej przyrody w naszej miejscowości.

 I.C.A.R. Studio Art       internet - creation - advertising - realization webdesign-dtp3